Pływalnia miejska

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

31 stycznia 2021

Pływalnia Miejska

tel. 24 235 34 56 , ul. Kutnowska 7 a , 09-500 Gostynin , woj. mazowieckie

Pływalnia Miejska

tel. 24 235 34 56

ul. Kutnowska 7 a

09-500 Gostynin

woj. mazowieckie

Pływalnia Miejska

Pływalnia Miejska

Pływalnia Miejska

Pływalnia Miejska

Pływalnia Miejska

Pływalnia Miejska

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cennik usług Pływalni Miejskiej

Cennik usług Pływalni Miejskiej

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne są źródłem energii cieplnej, której charakter i parametry sprzyjają zastosowaniu w obiektach o dużym zapotrzebowaniu na niskoparametrowe odbiory cieplne: ciepła woda użytkowa, woda basenowa, ogrzewanie podłogowe. Obiektem o dużym i stałym, równomiernie rozłożonym w czasie, zapotrzebowaniu na energie cieplną w mieście Gostynin jest pływalnia kryta. Dlatego dla jej potrzeb zainstalowano 80 kolektorw słonecznych-paneli, każdy o powierzchni 2m2, co stanowi łączną powierzchnię 160 m2. Dla porównania dla potrzeb standardowej rodziny zamieszkującej dom jednorodzinny wystarczają dwa takie kolektory.
Kolektory zostały umieszczona na konstrukcjach wspornmych na dachu zaplecza obiejktu od strony południowej. W wyniku pracy kolektorów słonecznych roczna produkcja energii wynosi ok. 500GJ, co stanowi ok. 1/8 całkowitego zaprzebowania na energię cieplną.
Widoczne na dachu kolektory to tylko część skomplikowanego układu zamieniającego energię słoneczną na cieplną. W maszynowni integralną część tego układu stanowią zbiorniki buforowe, pompy ciepła oraz aparatura kontrolno-pomiarowa.

Korzyści płynące z posiadania kolektorów słonecznych mają wymiar ekonomiczny. Duża część kosztów utrzymania pływalni związana jest z wydatkami ponoszonymi na energię cieplną i elektryczną. Z różnego rodzaju analiz wynika, iż średni czas zwrotu kosztów inwestycji wynosi 5 lat, jednak mając na względzie rosnące ceny energii, czas amortyzacji takiego urządzenia może być znacznie krótszy. Oprócz korzyści ekonomicznych bardzo ważnym czynnikiem są korzyści proekologiczne. Nieodnawialne źródła energii jakimi są paliwa kopalne powoli się wyczerpują, a przede wszystkim zanieczyszczają środowisko naturalne, o które tak bardzo dba się w naszym mieście.
Na parterze, w holu wejściowym budynku basenu, zainstalowana jest tablica informująca o uzyskiwanym efekcie ekologicznym w postaci ilości wyprodukowanego ciepła za pośrednictwem odnawialnych źródeł energii oraz nie spalonej masie węgla w układzie miesięcznym i narastająco od poczatku uruchomienia kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sauna sucha i parowa

Pływalnia dysponuje dwiema saunami suchymi oraz sauną parową.

Kąpiel w saunie zapewnia relaks, jest dobra dla zdrowia, ogrzewa i oczyszcza ciało, relaksuje mięśnie, uspokaja i zmniejsza niedyspozycje. Ciepło sauny oddziaływuje w sposób przynoszący ulgę na kąpiących się wywołując rozprężenie mięśni i powodując odprężenie psychiczne. Serce bije wprawdzie w nieco szybszym rytmie, ale wskutek rozszerzania licznych naczyń krwionośnych skóry unika się dużego wzrostu ciśnienia. Tą drogą normalizuje się wysokie ciśnienie krwi. Poza tym ciepło sauny pobudza komórki skóry do regulacji tworzenia nowych.

Sauna jest miejscem cichym, skłaniającym do rozmyślań.

Sauna sucha i parowa

Sauna sucha i parowa

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Niecki basenowe

Powierzchnia użytkowa kąpieliska wraz z zapleczem wynosi 2876 m2 . W skład zagospodarowanego obszaru hali basenowej wchodzą dwa baseny. Jeden, większy tzw. basen typu sportowego o wymiarach 25,0 x 12,5 m i głębokości 1,35 do 1,80 m posiada 6 torów. Pojemność basenu to 492 metrów sześciennych wody. Średnia liczba osób kąpiących sie to 40 osób. Zróżnicowana głębokość pozwala na prowadzenie nauki pływania od podstaw oraz zapewnia bezpieczeństwo wszystkim kąpiącym. Stała temperatura wody wynosi od 27-28 stopni C.

Niecki basenowe

Niecki basenowe

Drugi basen to basen typu rekreacyjnego o wymiarach 12,5 x 7,0 m i głębokości od 0,40 do 0,83 m. Pozwala on na prowadzenie nauki pływania dla najmłodszych, a przede wszystkim zapewnia dobrą zabawę i relaks dla użytkowników. Stała temperatura wody wynosi 29 stopni C. Integralną część basenu rekreacyjnego stanowi zjeżdzalnia rynnowa o długości 60 m oraz dwa bicze wodne o różnym natężeniu strumienia wodnego oraz gajzery.
Średnia liczba kąpiących się w obu basenach to 60 osób.
Wymiana wody zachodzi 6 razy w ciągu doby przez filtry pośpieszne wielowarstwowe, a jej oczyszczanie polega na zniszczeniu bakterii, wirusów i grzybów w niej zawartych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Pływalnia miejska

    Pływalnia miejska

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-01-31
Data publikacji:2021-01-31
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1354